Dieta białkowa a rozwój muskulatury

Białko jest jednym z podstawowych składników odżywczych, które są wymagane do przeprowadzania podstawowych funkcji życiowych naszego organizmu. Białko jest ważnym składnikiem podczas budowy mięśni, dlatego sportowcy muszą przyjmować odpowiednio zwiększoną dawkę tego składnika, więc takie osoby muszą mieć specjalne diety białkowe.

Białko a nasz organizm

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, że dieta białkowa a dieta bogata w białko to są różne pojęcia. Popularna dieta Dukana jest dietą, która nie nadaje się dla sportowców, gdyż zawiera zbyt mało węglowodanów. Dobra dieta dla sportowców musi dostarczać odpowiednią dawkę energii w postaci węglowodanów oraz odpowiednią ilość budulca mięśni, czyli białka. Dla dorosłej osoby ilość białka wynosi około gram na kilogram masy ciała, jednak dla sportowców może wynosić on dwa razy więcej. Jenak nie można przedawkować białka, gdyż jego nadmiar jest szkodliwy. Do przyjęcia takich ilości białek należy spożywać dużo jogurtów, mleka oraz sery, jednak przede wszystkim jajka, które zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy. Do tego należy przyjmować dużo wody.

Suplementacja

Do zapewnienia wymaganej ilości białek należy spożywać duże i częste posiłki, jednak znacznym ułatwieniem w dostarczaniu białka są specjalne odżywki i suplementy diety. Jednak nie należy kierować się ilością białek w odżywce, a rodzajem białek. Sportowców najbardziej będą interesować białka wymagane do rozbudowy masy mięśniowej, czyli między innymi argininę, glutaminę oraz BCAA, czyli białka rozgałęzione. Oprócz białek ważne jest dostarczenie odpowiedniej ilości kilokalorii, która jest większa w przypadku osób trenujących. Większość kalorii powinniśmy pozyskać z węglowodanów złożonych, szczególnie przed treningiem.

Podsumowując

Odpowiednia dieta białkowa wraz z suplementacją dostarczy organizmowi sportowca niezbędnych substancji odżywczych. Utrzymywanie diety i regularne trenowanie pozwoli nam osiągnąć dobrą sylwetkę.

Posted in Jedzenie, Suplementy and tagged , , .

2 Comments

  1. Stosowałam dietę Dukana i nie była ona najlepsza. Dla mnie nie działała za dobrze, ale podejrzewam że są ludzie, dla których ona działa!

    • Dla mnie ta dieta działa! Jednak każdy sportowiec potrzebuje własnej diety, powodzenia w poszukiwaniach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *